افتتاح پروژه راهبردی شبکه برق در شرکت مدیریت شبکه برق ایران با حضور وزیر نیرو

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت شبکه برق ایران؛ مهندس «حمید چیت‌چیان» وزیر نیرو صبح امروز (سه‌شنبه) در پایان نشست با مدیران صنعت برق در شرکت «مدیریت شبکه برق ایران» برگزار شد، پنج پروژه مهم این شرکت را با هزینه‌ای بالغ بر 102 میلیارد ریال افتتاح و بهره‌برداری کرد.

در ابتدا باید گفت که کلیه این پروژه‌ها در راستای استفاده از تکنولوژی‌های ارتباطی و مخابراتی در صنعت برق بوده و در اجرا و ساخت این پروژه‌ها صنعت و دانشگاه در ارتباط تنگاتنگ با هم و گام‌به‌گام پیش رفتند.

  • پروژه اول؛ ساخت اولین دستگاه NGSDH بومی در کشور

پروژه اول «ساخت اولین دستگاه NGSDH بومی در کشور با ظرفیت 2.5 گیگابیت بر ثانیه» بود.

این پروژه قابلیت انتقال ترافیک 2.5 گیگابیت بر ثانیه (معادل 41 هزار کانال) را بین دیسپاچینگ تهران و زنجان فراهم می‌آورد، در حالی که تا قبل از این تنها امکان انتقال، ظرفیت بالغ بر 300 کانال در کشور بود.

گفتنی است؛ که شروع اجرای این پروژه در سال 93 بوده وتا اواخر سال 94 پایان پذیرفته است. این دستگاه در 8 ایستگاه منطقه بین تهران و زنجان نصب و راه اندازی شده است.

برای اجرای این پروژه حدود 17 میلیارد ریال هزینه در نظر گرفته شده است.که به دستاوردهای مهمی همچون ؛عدم امکان شنود و جاسوسی اطلاعات، کم اثر شدن تحریم‌ها در حوزه فناوری ارتباطات، به‌کارگیری مهندسی داخلی در توسعه تکنولوژی‌های مبتنی بر فیبر نوری، حمایت از تولیدکننده داخلی و …می توان اشاره کرد.

  • پروژه دوم؛ اتصال شبکه‌های مخابراتی داده 16 گانه شرکت‌های برق منطقه‌ای به شبکه کشوری

اجرای پروژه «اتصال شبکه‌های مخابراتی داده 16 گانه شرکت‌های برق منطقه‌ای به شبکه کشوری» به ابتدای سال 95 بر می‌گردد که درواقع با هزینه‌ای بالغ بر 6 میلیارد ریال در همان سال پایان گرفت.

گفتنی است؛ دستاوردهای این پروژه بهسازی وضعیت موجود و فراهم شدن بهره‌برداری اصولی، ایجاد بستری امن و واحد جهت ارتباطات آینده و منفک شدن از بستر ارتباطی تجاری معمول، افزایش سرعت ارتباطات متناسب با نیازمندی‌های موجود و… می باشد.

  • پروژه سوم؛ طراحی و پیاده سازی زیرساخت‌های مخابراتی شبکه سنجش و پایش انرژی کشور

پروژه «طراحی و پیاده سازی زیرساخت‌های مخابراتی شبکه سنجش و پایش انرژی کشور» در سال 1394 شروع و با هزینه ای بالغ بر 4 میلیارد ریال در سال 95 به پایان رسید که هدف از اجرای این پروژه  را می توان طراحی، پیاده‌سازی و بهره‌برداری از زیرساخت ارتباطی شبکه سنجش انرژی جهت ارائه گزارشات به روز به ذینفعان انرژی در منطقه پایلوت برشمرد.

از دستاوردهای دیگر این پروژه نیز ارتقاء زیرساخت مخابراتی شبکه سنجش انرژی از بسترهای آنالوگ به دیجیتال، ارتقاء امنیت اطلاعات در کل شبکه سنجش کشور از محل ایستگاه تا نقطه انتهایی، ایجاد امکان مانیتورینگ زیرساخت شبکه سنجش، ایجاد امکان مدیریت یکپارچه زیرساخت‌های فراهم شده و… عنوان شده است.

  • پروژه چهارم؛ تکمیل رینگ‌های شبکه فیبر نوری شمال غرب کشور

چهارمین پروژه «تکمیل رینگ‌های شبکه فیبر نوری شمال غرب کشور شامل اکتیو و پسیو» می باشد که آغاز این پروژه به سال 1394 بر می‌گردد که با هزینه ای بالغ بر 70 میلیارد ریال در سال 95 به پایان رسید.

از دستاوردهای این پروژه می‌توان به ایجاد مسیرهای رینگ برای بالا بردن ضریب قابلیت اطمینان شبکه فیبر نوری کشوری در صورت قطع مسیرهای موازی شامل مسیرهای اکتیو و پسیو اشاره کرد.

  • پروژه پنجم؛ طراحی و راه‌اندازی آزمایشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات

پروژه پنجم «طراحی و راه اندازی آزمایشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات» بود و این پروژه با هدف انجام آزمایش‌های مختلف در زمینه زیرساخت شبکه، امنیت نرم افزار، کیفیت نرم افزار، زیرساخت مخابرات و آموزش کارشناسان راه‌اندازی شده است و با مبلغی نزدیک به 5 میلیارد ریال برای ساخت و طراحی آن هزینه شده‌ است.

از دستاوردهای این پروژه می‌توان به ارتقاء سطح دانش کارشناسان، اجرای دوره‌های آموزشی عملیف ایجاد محیط امن جهت انجام تمامی آزمایش‌ها، امکان تست سلامت تجهیزات معیوب و … را برشمرد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سایر اخبار و مقالات:

0
مشتاق خواندن نظرات شما هستیمx