جشنواره خوارزمی: سیستم انتقال‌نوری پیشرفته پرمان برگزیده موفق در تولید ملی شد

مراسم گرامی داشت و تقدیر از برگزیدگان سی و دومین جشنواره بین المللی خوارزمی صبح روز دوشنبه 13 اسفندماه در سالن اجلاس سران با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور و وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد. ایشان گسترش تعاملات و ارتباطات علمی با جهان خارج را به سود دانشمندان داخلی دانست. دکتر غلامی، جشنواره بین‌المللی خوارزمی را یکی از با سابقه‌ترین جشنواره‌های جمهوری اسلامی دانست و اظهار داشت: این جشنواره بیش‌از سی سال است که برگزار می‌شود و این امر نشان می‌دهد این رویداد ملی توانسته جایگاه خود را در میان دانشمندان و فناوران باز کند و مورد اقبال قرار گیرد. وزیر علوم با بیان اینکه ارزیابی‌ها نشان می‌دهد این جشنواره اثرگذاری خوبی داشته است، اظهار کرد: معرفی محققان در این جشنواره، کاری نمادین است؛ چراکه در کشور تعداد زیادی از پژوهشگران با سابقه و صاحبان فن و دانش جوان داریم که طی یک فرایند گزینش علمی برخی از آثار آن‌ها انتخاب و معرفی می‌شوند تا از آنها تقدیر شود.
وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید به سمت تربیت نیروهای انسانی مستعد سوق داده شوند، گفت: انتظار می‌رود دانشگاه‌ها تربیت نیروی انسانی مستعد را سرلوحه خود قرار دهند، به گونه‌ای که فارغ‌التحصیلان علاوه بر آن‌که در زمینه ایجاد اشتغال بر روی پای خود می‌ایستند، بتوانند با استفاده از فناوری برای تعداد دیگری از فارغ‌التحصیلان اشتغال ایجاد کنند تا در سایه اتکا به نیروهای جوان، استقلال و توسعه اقتصادی و صنعتی کشور را تضمین کنند. دکترغلامی با بیان اینکه حضور دانشمندان غیرایرانی فرصتی برای توسعه تعاملات بین‌المللی است، خاطر نشان کرد: اعزام دانشجویان به خارج و پذیرش دانشجویان خارجی و روابط با سایر کشورها از جمله ظرفیت‌های مراکز علمی و دانشگاهی کشور است که تا کنون به آنها پرداخته شده، ولی باید تلاش شود که این تعاملات توسعه یابد. وزیر علوم در پایان سخنان خود گفت: ظرفیت‌های بالقوه زیادی در کشور وجود دارد که باید نسبت به بالفعل کردن آن تلاش کرد و با معرفی و تقدیر از دانشمندان و محققان این پیام ابلاغ می‌شود که نیروهای انسانی و دانشمندان، سرمایه‌های کشور به شمار می‌روند.

در این مراسم از 16 برگزیده داخلی و خارجی تقدیر به عمل آمد. از مجموع 382 طرح ارسال شده به دبیرخانه 271 طرح در بخش داخلی و 111 طرح در بخش خارجی بودند که پس از ارزیابی طرح‌ها در هجده گروه‌های تخصصی و هیات داوران در مجموع 10 طرح برگزیده داخلی و 6 طرح برگزیده خارجی از کشورهای چین، یونان، سوییس، انگلستان و آمریکا معرفی شدند. استاد دوامی برگزیده ویژه این دوره برای  نقش موثر در توسعه نظری و کاربردی مهندسی مواد، متالورژی در ایران معرفی شدند که ایشان موسس بنیاد علوم کاربردی رازی نیز می باشند. از آقای دکتر محمد رضا پاکروان مدیر عامل شرکت پرتو تماس نوین برگزیده دوره بیست و هفتمین جشنواره بین المللی خوارزمی که موفق شدند در چهار سال گذشته با تجاری سازی سامانه های انتقال نوری SDH در راستای تحقق اقتصاد مقاوتی گام موثری بردارند، به عنوان برگزیده موفق در تولید ملی این دوره تقدیر شد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سایر اخبار و مقالات:

0
مشتاق خواندن نظرات شما هستیمx